Debriefing: Deception Pass Dash


By Tim Mutrie
Published: December 9, 2010

The winner of the ladies surfski division, Heather Nelson, is seven months pregnant. Paddlers of all stripes—kayaks, outriggers, rowing skulls, SUPs—included at least two 70-year-olds and one former Olympian, Sherri Cassuto, who won her sea kayak class for a third year straight.

With skies an unlikely shade of blue and conditions uncharacteristically mellow, the fifth annual Deception Pass Dash race went off Saturday, Dec. 4, in northern Puget Sound, Washington. One-hundred and 50 boats finished with, including tandems and one triple-seater, 185 racers and even more spectators on shore at Deception Pass State Park’s Bowman Bay.

“A bunch of racers were actually griping about how the weather was too nice,” laughed Bill Walker, the race director, “because they like the challenge of the big conditions. But it was just a gorgeous day, and we don’t get much of that around here in wintertime.”

Ideal conditions, depending on one’s perspective, did not lead to any course records though. Rower Robert Meenk of Olympia, Wash., was the overall winner in 47 minutes, 36 seconds; a minute-plus shy of former Olympic gold medalist Greg Barton’s mark of last year.

C&K is rolling out full results, below, and a photo gallery by Gary Luhm.

Deception Pass

And a few more money quotes from Walker:

• “We’ve been talking about having age divisions, but then some of the fastest people—like Cassuto, she’s 53—and a lot of our fastest paddlers are in their 50s. That’s kind of fun to see, but it doesn’t make sense for age divisions.”

• “The venue is what attracts people. And the other thing is nobody else is racing this time of year. But because it is winter, there’s no powerboat traffic out there to hassle you. If we tried doing this in July, you might just get run over.”

• “It’s feeling like a permanent tradition now. Not a whole lot more folks than last year, but a lot of new folks this year. The thing I noticed this year—the place was packed with spectators and even some press came out.”

• “The key part of the challenge to the race is Deception Pass itself, which drains a section of Puget Sound called Saratoga Passage. So when the tide drops, and with all the rivers coming in, it all comes through Deception Pass, which is about a half-mile across. All the water comes shooting through the pass and if you don’t time it right with the current, well, then you’re screwed.”

• “So when this whole thing was dreamed up, the idea was to start right before the forecasted slack current. But we’ve had years when the current started sooner than we thought and a third of the racers couldn’t get through.”


Deception Dash on Facebook.

More Images from photographer Gary Luhm.

Images from Dash race director Bill Walker.

Images from Dash racer Michael Cline.

Deception Pass Dash blogspot.



———

RESULTS

Key to divisions:
HPK = high performance kayak, mostly surfskis
FSK = fast sea kayak, anything with l/w ratio between 9.25-11
SK = sea kayak
SUP = SUP
OC = outrigger canoe
2 or 3 before boat type = tandem or triple
OW = open water rowing shell

Place. Name, Hometown, Division, Boat, Age, Time (Place In Division)

1. Robert Meenk, Olympia WA, OWIII, MAAS 24, 48, 47:36 (1)
2. Jeffrey Knakal & Theresa Knakal, Mill Creek WA, 2OW-mx, Maas 2X, 50/48, 47:40 (1)
3. Gabriel Newton, Seattle WA, HPK-M, Epic V10L, 34, 47:47 (1)
4. Brandon Nelson, Bellingham WA, HPK-M, Epic V10, 38, 47:53 (2)
5. Morris Arthur & Debbie Arthur, Bellingham WA, 2HPK-M, Fenn Elite tandem, 46/41, 48:10 (1)
6. Gary Cassulis & Sean Gibson, Vancouver BC, 2HPK-M, Fenn XT Double Surfski, 50, 50:44 (2)
7. Rick Lingbloom & Marc Whitlock, Bellingham WA, 2HPK-M, Fenn Mako XT Tandem, 57/58, 50:50 (3)
8. John Holtman, La Conner WA, OWII-M, Bay 21 Rowing Shell, 51, 51:44 (1)
9. Brian Boatman & Eric Gerstl, Bellingham WA, 2OC-M, — , 55/43, 52:08 (1)
10. Jeff Hegedus, Bellingham WA, HPK-M, Epic V10, 51, 52:39 (3)
11. Peter Wells & Michael Lee, Bellingham WA/Burbank CA, 2OC-M, Tiger Mahoe, 62/40, 52:46 (2)
12. Lance Kahn & Geoff Briggs, Bremerton WA/Port Orchard WA, 2OC-M, Tiger Mahoe, 57/60, 52:56 (3)
13. Larry Bussinger, Bellingham WA, HPK-M, Huki S1-R Surfski, 61, 53:14 (4)
14. Paul Clement, Bellingham WA, HPK-M, Huki S1-X, 46, 53:52 (5)
15. Jiri Richter, Seattle WA, HPK-M, Huki S1-X, 36, 53:55 (6)
16. Mike Gregory & Vanessa Haycock, Bellingham WA, 2HPK-mx, Fenn Surfski, 61/42, 55:02 (1)
17. Reivers Dustin, Bellingham WA, HPK-M, Huki S1X, 59, 55:10 (7)
18. Heather Nelson, Bellingham WA, HPK-W, Epic V10 L, 38, 55:51 (1)
19. Tracy Landboe, Shoreline WA, HPK-W, Epic V10, 45, 56:11 (2)
20. Eric Paige & Matt Treat, Bellingham WA, 2OC-M, — , -/-, 57:13 (4)
21. Alan Lipp, Bellingham WA, OC1-M, Polaris, 49, 57:18 (1)
22. Brian Page & Trista Bilmer, Vancouver BC, 2SK-mx, Nelo Waterman, 44/33, 57:32 (1)
23. Thom Prichard, Bellingham WA, HPK-M, Fenn Mako XT, 59, 57:34 (8)
24. Greg Bawden, Duvall WA, HPK-M, Huki S1-R, 48, 57:36 (9)
25. James Schultz, Duvall WA, HPK-M, Think EVO, 53, 57:45 (10)
26. Karl Andersson, Portland OR, FSK-M, Epic 18 Sport, –, 58:51 (1)
27. Joe Ferguson, Mukilteo WA, OC1-M, Kamanu V1 Aukahi, 31, 58:58 (2)
28. Traci Cole, Kenmore WA, HPK-W, Think Evo, 50, 59:04 (3)
29. Michael Hammer & Cheryl Batty, Mount Vernon WA/Bellingham WA, 2OC-mx, Huki OC2, 48/48, 59:08 (1)
30. David Couvrette, Kenmore WA, HPK-M, Epic V10, 24, 59:19 (11)
31. Dean Peterson, Seattle WA, HPK-M, Epic 18X, 50, 59:59 (12)
32. Glenn Rogers & Aaron Rinn & Matt Haves, Gig Harbor WA/Edmonds WA/Port Orchard WA, 3SK-M, NWK Seascape 3, 45/36/31, 60:13 (1)
33. Ken Kroeger, Seattle WA, OC1-M, Kamanu Pueo, 38, 60:21 (3)
34. Andy Bridge & Suzy Cornell, Sultan WA, 2SK-mx, Seaward Passat Double, 47/47, 60:27 (2)
35. Shawna Franklin, Eastsound WA, FSK-W, Valley Rapier, 45, 60:30 (1)
36. Nadja Baker Zimmerman & Jim Zimmerman, Anacortes WA, 2SK-mx, Necky Chiquita Nootka, 38/35, 60:38 (3)
37. Sam Stroich, Walla Walla WA, HPK-M, Futura II, 43, 61:02 (13)
38. Tracy Clapp & Aubrey Rosenthal, Duvall WA, 2SK-mx, Seaward Passat, 43/35, 61:21 (4)
39. John Flynn, Seattle WA, HPK-M, Think EVO, 49, 61:23 (14)
40. Douglas Peele, Gig Harbor WA, FSK-M, Necky Looksha II, 59, 61:56 (2)
41. Megan Kelly, Seattle WA, HPK-W, Epic Surfski, 44, 62:23 (5)
42. Chuck Curry, Bainbridge Island WA, FSK-M, Mariner II, 45, 63:01 (3)
43. Don Rice & Michael Woods, Sequim WA, 2SK-M, Seaward Passat, 62/52, 63:14 (1)
44. Ernie Wong, Seattle WA, OC1-M, Kamanu Pueo, 41, 63:26 (4)
45. Joseph Kaftan, Seattle WA, HPK-M, Epic V10 Sport, 44, 63:30 (15)
46. Wayne Horodowich, Mill Creek WA, FSK-M, Homemade Skin, 60, 63:38 (4)
47. Brent Couvrette, Woodinville WA, HPK-M, Epic V10L, 22, 63:51 (16)
48. Warren Williamson, Stanwood WA, FSK-M, Own design, 57, 63:52 (5)
49. Vance Hashimoto, Honolulu HI, OC1-M, TwoGood OC1, 24, 63:53 (5)
50. Troy Husband, Burlington WA, SK-M, CD Solstice GT, 41, 63:57 (1)
51. Sherri Cassuto, Seattle WA, SK-W, Eddyline Raven, 53, 64:43 (1)
52. Jasen Kaya, Moanalua HI, OC1-M, Hurricane OC1, 28, 65:25 (6)
53. James Clapp, Lynnwood WA, OC1-M, OC-1, 52, 66:04 (7)
54. Michael Riordan, Eastsound WA, FSK-M, Eddyline Sea Star, 64, 66:16 (6)
55. Robb Nichols, Anacortes WA, FSK-M, Seaward Quest, 45, 66:19 (7)
56. Timothy Niemeir, Bellingham WA, FSK-M, Tidrace Xplore, 59, 66:46 (8)
57. Kevin R Bowman, Bellingham WA, FSK-M, QCC X700, 47, 66:47 (9)
58. Troy Nishikawa, Redmond WA, OC1-M, Kamanu Pueo, 43, 66:53 (8)
59. Drew Dixon, Langley WA, SK-M, Nadgee Expedition, 52, 66:56 (2)
60. Timothy Burke, Olympia WA, SK-M, NDK Explorer, 70, 66:58 (3)
61. George Gronseth, Issaquah WA, FSK-M, Tiderace Xcite, –, 66:59 (10)
62. Michael Cline, Seattle WA, FSK-M, Stellar S-18, 38, 67:19 (11)
63. Clement Corbiell, Lakewood WA, OC1-M, Kamanu, 53, 68:13 (9)
64. Jesse Varsi, Anacortes WA, FSK-M, Eddyline Falcon 18, 43, 68:14 (12)
65. Scott Vesey, Seattle WA, SK-M, Necky Chatham 17, 51, 68:16 (4)
66. David Price & Julie Beck, Woodinville WA, 2SK-mx, NDK Triton, 55/53, 68:19 (5)
67. Carl Darmer, Olalla WA, FSK-M, Seda Glider, 51, 68:21 (13)
68. Tom Cartmill, Seattle WA, SK-M, Seda Swift, 59, 68:36 (5)
69. Andrew Jaquiss, –, SK-M, NDK Explorer, 46, 68:42 (6)
70. Robert Freelove, Everett WA, SK-M, NDK Explorer, 47, 68:43 (7)
71. Mathew Wendell, Seattle WA, SK-M, Sterling Illusion, 38, 68:47 (8)
72. Patrick Doyle, Mission BC, SK-M, Necky Narpa, 39, 68:52 (9)
73. Matthew Charles, Issaquah WA, SK-M, Valley Nordkapp, 36, 69:03 (10)
74. Andrew Elizaga, Tacoma WA, SK-M, Baidarka, –, 69:08 (11)
75. David Thompson, Eastsound WA, SK-M, Redfish Return, 56, 69:13 (12)
76. John Kuntz, Poulsbo WA, SK-M, Seaward Quest, 54, 69:21 (13)
77. Mark Peele, Tacoma WA, SK-M, Redfish-King, 58, 69:28 (14)
78. Patrick McCarty, Portland OR, SK-M, NDK Greenlander Pro, 36, 69:33 (15)
79. Minnie Fontenelle, Seattle WA, OC1-W, Kamanu Pueo, 38, 69:50 (1)
80. Jodi Wright & Kim Andersson, Portland OR, 2SK-W, NDK Triton, -/-, 69:51 (1)*
81. Darrell Bednark, Seattle WA, Pdbd-M, Bark Paddleboard, 33, 69:56 (1)
82. Bill Porter, Kirkland WA, SK-M, NDK Explorer, –, 70:04 (16)
83. Don Kiesling, Seattle WA, Pdbd-M, Bark Catalina, 37, 70:22 (2)
84. Greg Routt, Seattle WA, SK-M, NDK Explorer, 60, 70:52 (17)
85. Ron Wright, Portland OR, SK-M, NDK Explorer, 53, 70:53 (18)
86. Ed Hand, Renton WA, SK-M, NDK Explorer, 48, 71:05 (19)
87. Terry Fox, Issaquah WA, FSK-M, Tiderace Xplore, 63, 71:16 (14)
88. Michael Germani, Tacoma WA, SK-M, Impex Outer Island, 31, 71:19 (20)
89. Dan Baharav & Eric Mead, Bellingham WA, 2SK-M, Necky Looksha T, 70/–, 71:31 (2)
90. Jeff Bedford, Folsom CA, SK-M, CD Gulfstream, 57, 71:37 (21)
91. Ted Eugenis, Portland OR, SK-M, NDK Explorer HV, 55, 71:48 (22)
92. Susan Conrad, Big Fork MT, SK-W, Boreal Design Labrador, 49, 72:01 (2)
93. Beau Whitehead, Bellingham WA, SUP-M, Bark 5, 72:25 (1)
94. Thomas Borst, Marblemount WA, SK-M, Necky Chatham, 55, 73:15 (23)
95. Rembrandt Smith, Anacortes WA, SK-M, Nimbus Telkwa Sport, 55, 73:25 (24)
96. Ryan Gander, New Westminster BC, SK-M, Necky Looksha 14, –, 73:32 (25)
97. Henry Romer, Olympia WA, SK-M, Valley Anas Acuta, 68, 73:36 (26)
98. David Ortland, Bellevue WA, FSK-M, Valley Qajariac (Q-boat), 55, 73:37 (15)
99. David Willett, Bellingham WA, SK-M, Nimbus Telkwah, 62, 74:09 (27)
100. Chris Smith, Gig Harbor WA, SK-M, NDK Explorer, 61, 74:25 (28)
101. Terri Bedford, Folsom CA, SK-W, NDK Explorer, 55, 74:38 (3)
102. Peter Englander, Portland OR, SK-M, P&H Cetus, 49, 74:39 (29)
103. Gerardo Andaluz, Blaine WA, SK-M, Necky Chatham 18, 53, 74:40 (30)
104. Dike Drummond, Mount Vernon WA, –, –, –, 74:55
105. Kimberly Allen, Shoreline WA, FSK-W, Tiderace Xplore-S, –, 74:59 (1)
106. Jeff Underwood, Mercer Island WA, SUP-M, Ron House, –, 75:06 (2)
107. Greg Gilbert, Seattle WA, SUP-M, Ron House, 43, 75:16 (3)
108. David Kau, Eastsound WA, SK-M, NDK Romany, 46, 75:20 (31)
109. Maureen Peterson, Seattle WA, SK-W, Valley Nordkap LP, 49, 75:30 (4)
110. Ayu Othman, Seattle WA, SK-W, Necky Chatam 18, 34, 75:31 (5)
111. John Anderson, Seattle WA, SK-M, NDK Explorer HV, 46, 75:32 (32)
112. Barbara Gronseth, Issaquah WA, FSK-W, Tiderace Xplore-S, –, 75:44 (2)
113. Fred Inman, Dupont WA, SK-M, NDK Romany Surf, 50, 75:45 (33)
114. Christopher May, Woodinville WA, SK-M, Pygmy Qu.Charlotte, 27, 76:10 (34)
115. Perry McGinity, New Westminster BC, SK-M, Necky Chatham 17, 58, 76:26 (35)
116. Seth Albanese, –, FSK-M, Tiderace Xcite, –, 76:34 (16)
117. John Fiddler, Seattle WA, SK-M, Perception Eclipse, 43, 76:37 (36)
118. Pam Powell, Graham WA, SK-W, Sterling Illusion, 57, 76:51 (6)
119. Alison Graham, Point Roberts WA, SK-W, Sterling Illusion, 51, 76:54 (7)
120. Deborah Orth, Gig Harbor WA, SK-W, Redfish Silver, 50, 77:12 (8)
121. Scott Prato, Aberdeen WA, SK-M, Pygmy Coho, 50, 77:16 (37)
122. Eric Long, Spanaway WA, SK-M, Perception Shadow, 32, 77:40 (38)
123. Mark Greengo, SeaTac WA, SK-M, NDK Romany, 55, 77:50 (39)
124. Patrick Aio, –, SUP-M, SUP Bic Jungle, 31, 77:59 (4)
125. Robin Yakhour, Brush Prairie WA, FSK-W, Foster Silhouette, 43, 78:04 (3)
126. Ed Matkovick, Issaquah WA, SK-M, NDK Romany, 49, 78:42 (40)
127. Jerry Sowder, Washougal WA, SK-M, Current Designs Squall, 49, 78:44 (41)
128. Martin Barker, Redmond WA, SK-M, Valley Nordkapp, –, 78:52 (42)
129. Alan Marshall, Kirkland WA, SK-M, Mariner Express, 52, 79:26 (43)
130. Marianne Banks, Anacortes WA, SK-W, Sterling Icecap, 57, 79:30 (9)
131. Nick Kappas & Windsor Cheney, Mount Vernon WA/Bellingham WA, 2Pedal-M, Hobie Adv Isl Tandem, 47/28, 79:47 (1)
132. Keith Doorenbos, Seattle WA, SK-M, Rockpool Alaw Bach TCC, 48, 79:54 (44)
133. Sherman Krantz, Bellingham WA, SK-M, Necky Tahsis 18, 27, 80:00 (45)
134. Setsuko Cox, Lynnwood WA, SK-W, Qaanaaq 512 SS, 47, 80:01 (10)
135. Paul LaPointe, Woodinville WA, SK-M, NWK Synergy, 58, 80:04 (46)
136. Thomas Hanny, Kirkland WA, SUP-M, Hobie 14, 36, 81:07 (5)
137. Brian Arndt, Anacortes WA, pedal-M, Wave Walker, 48, 81:25 (1)
138. Holly Rutledge, Bellingham WA, SK-W, Necky Chatham 17, 25, 81:50 (11)
139. Blake Hanley, Kirkland WA, SUP-M, Perfect Wave SUP, 25, 82:18 (6)
140. Harry Allen, Bremerton WA, SK-M, Wilderness Tsunami 175, 64, 82:36 (47)
141. Danniel Longboatshortboat, Quathiaski Cove, Quadra Island, BC, FSK-M, Skin on frame 19, 45, 84:44 (17)
142. David Desertspring, Gig Harbor WA, SK-M, Sterling Illusion 19, 84:45 (48)
143. Cate Burnett, Index WA, SK-W, NWK Synergy LV, 52, 85:18 (12)
144. Mark Peloquin, Vashon Island WA, SK-M, Valley Nordkapp, 51, 85:59 (49)
145. Larry Obryant Lopez Island WA, SK-M, Wildy Zephyr Pro, 70, 87:29 (50)
146. Jennifer Peloquin, Vashon Island WA, SK-W, Valley Nordkapp, 49, 87:29 (13)
147. Sarah Roberts, Anacortes WA, SK-W, Eddyline Nighthawk, 51, 87:57 (14)
148. James Doherty, Shoreline WA, SUP-M, Tahoe Zephyr 14, 61, 102:06 (7)
149. Angela Knightley, Seattle WA, SUP-W, SUP Bic Jungle, 40, 105:06 (1)
150. Jeff Gassen, Seattle WA, SUP-M, –, 27 120:00 (8)
*Wright-Andersson assessed a 90-second adjustment for assisting another paddler (Original time 71:21).

Related Posts:

  • No Related Posts

Add a Comment

Buyer's Guide

Buyer's Guide